08:45 rejestracja
09:00 próba chatu, zgłaszania pytań, jakości połączenia – dla uczestników on-line
09:45 otwarcie konferencji, Anna Kazberuk, Mariusz Furgał
10:00 Ryszard Chłopek: Praca w koterapii – rożne podejścia i aspekty.
Praca psychoterapeutyczna z parami i rodzinami jest trudna, gdyż niesie ze sobą silne obciążenia emocjonalne. Być może z tego powodu podejście systemowe nie wykształciło swoich odpowiedników psychoanalitycznych terminów: „przeniesienie” i „przeciwprzeniesienie”. Gdy spotykamy się z parą lub rodziną emocji jest zwyczajnie za dużo. Już w latach pięćdziesiątych XX wieku, kiedy zaczęto opracowywać narzędzia do pracy z parami i rodzinami, kwestię nadmiaru emocji starano się rozwiązywać bardzo konkretnie – przez pracę w zespołach terapeutycznych lub koterapii.
Tym samym praca ze wsparciem koterapeuty wydaje się dla terapeuty rodzin i par naturalnym wyborem, choć niesie ze sobą specyficzne wyzwania. Mogą być one związane z rozkładem władzy w parze terapeutycznej, ale też innej wrażliwości terapeutów oraz idącego za tym odmiennego sposobu słuchania i komentowania. W swoim wystąpieniu będę dzielił się doświadczeniami i refleksjami wiążącymi się z pytaniami: Jakie pomysły na pracę w koterapii pojawiały się w różnych podejściach terapeutycznych i na przestrzeni ostatnich siedmiu dekad? Jak wpływają na współpracę terapeutów ich: temperament, wiek, doświadczenie zawodowe, płeć, identyfikacja z paradygmatem terapeutycznym? Jak te cechy klinicystów mogą wpływać na relacje między nimi i prowadzone przez nich procesy?
10:45 Dyskusja prowadzona przez Małgorzatę Osielczak-Stawinogę.
11:15 przerwa kawowa
11:45 Magdalena Zielińska i Roman Hilscher: Para do pary. Teoretycznie i praktycznie o koterapii.
Podczas naszego wystąpienia opowiemy o tym, jak pracuje zespół FRTR „Na Szlaku” – podzielimy się naszym rozumieniem teoretycznych idei koterapii oraz pokażemy, jak realizujemy je na co dzień w praktyce terapeutycznej. Opowiemy o kolejnych fazach tworzenia się relacji między koterapeutami wraz z ich implikacjami dla procesu terapeutycznego w pracy z parami i rodzinami. Pokażemy strukturę naszego warsztatu oraz jego zalety. Oczywiście bez idealizowania – dlatego będzie też kilka słów krytyki: o wyzwaniach, a nawet pułapkach i niepowodzeniach w koterapii. Aby uwiarygodnić ten sposób pracy i pokazać jego korzyści, poprowadzimy ten wykład we dwoje – natomiast Państwo sami ocenią, na ile ta para jest do pary.
12:30 dyskusja
13:00 przerwa lunchowa
13:45 Szanse i zagrożenia pracy w koterapii, panel prowadzony przez prof. Bogdana de Barbaro z udziałem: Piotra Kasprzaka, Małgorzaty Osielczak-Stawinogi, Hanny Pinkowskiej-Zielińskiej.
15:00 zakończenie konferencji
19:00 – 24:00 bankiet
Browar Lubicz , ul. Lubicz 17 J