DZIECKO, PARA, RODZINA W ROZSTANIU
08:45 rejestracja
09:00 próba chatu, zgłaszania pytań, jakości połączenia – dla uczestników on-line
09:45 otwarcie konferencji, Anna Kazberuk, Mariusz Furgał
10:00 Katarzyna Schier: Samotność dziecka, którego rodzice się rozstali.
Wystąpienie będzie poświęcone sytuacji psychicznej dziecka, którego rodzice się rozstają albo rozstali. Uwzględniona zostanie zarówno perspektywa intrapsychiczna, jak też interpersonalna. Analizie poddane zostanie, między innymi, doświadczenie wstydu u dziecka. Samotność będzie definiowana zarówno jako zjawisko psychiczne, jak też jako fenomen cielesny, związany z bliską relacją z drugą osobą. Na przykładzie z literatury dla dzieci i młodzieży zostanie przedstawione ryzyko rozwoju parentyfikacji u dzieci, których rodzice się rozstali. Krótka refleksja będzie poświęcona sytuacji psychicznej dziecka adoptowanego po rozstaniu rodziców adopcyjnych, gdyż jest to szczególne wyzwanie relacyjne dla dziecka. Na koniec parę słów w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie – jak pomóc dziecku i jego rodzicom w radzeniu sobie?
10:45 Dyskusja
11:15 przerwa kawowa
11:45 Magdalena Pozarzycka-Szwed: Razem czy osobno? O rozstawaniu się par w koluzji.
Wystąpienie będzie dotyczyć koluzyjnego utknięcia pary – zjawiska, które uniemożliwia zarówno wspólne dobre życie, jak i psychiczne rozstanie, nawet po formalnym rozwodzie. Na bazie przykładów klinicznych przyjrzę się wybranym dynamikom koluzji oraz ich wpływowi na procesy decyzyjne dotyczące separacji lub rozwodu. Postaram się pokazać, w jaki sposób koncepcja koluzji może być użyteczną mapą do rozumienia dynamiki rozwodowej, zarówno w pracy z parami, jak i pacjentami indywidualnymi, którzy mierzą się z problematyką rozstania w trakcie trwania terapii. Przykłady kliniczne uwzględnią sytuacje par z dziećmi, które stają się częścią dynamiki koluzyjnej. Mam nadzieję, że wystąpienie stanie się inspiracją do wspólnej refleksji nad pracą z parami w sytuacjach okołorozwodowych.
12:30 dyskusja
13:00 przerwa lunchowa
14:00 Katarzyna Ślęzak, Od dekonstrukcji do rekonstrukcji – perspektywa rodziny w kryzysie rozstania.
Wykład przybliży dynamikę funkcjonowania rodziny przechodzącej przez kryzys rozstania rodziców, ukazując proces od rozpadu dotychczasowych struktur po budowanie nowych. Przedstawi historię psychoterapii nastolatki, w której proces indywidualny wspierany był sesjami rodzinnymi prowadzonymi w koterapii. Analiza przypadku pokaże jak rozstanie rodziców wpłynęło na funkcjonowanie całej rodziny i przyczyniło się do trudności emocjonalnych dziewczynki. Omówione zostaną mechanizmy destrukcyjne, takie jak triangulacja czy parentyfikacja oraz konflikty lojalnościowe. Przedstawione zostaną także etapy terapeutycznej pracy z rodziną, w tym działania wspierające proces separacji oraz odnajdywania nowej równowagi. Wykład będzie okazją do refleksji nad rolą terapeuty we wspieraniu zarówno jednostki, jak i całej rodziny w sytuacji kryzysu oraz w budowaniu nowej równowagi rodzinnej i wypracowania nowych, zdrowszych relacji.
14:45 dyskusja
15:15 prof Bogdan de Barbaro, podsumowanie konferencji.
15:50 zakończenie konferencji
