program konferencji

opis

program

prelegenci

opłaty

zgłoszenie

kontakt

Kiedy nie wiem, co powiedzieć…

Miejsce niewiedzenia w warsztacie psychoterapeuty.

11 marca 2023 r, Kraków/online

08:45rejestracja
09:45otwarcie konferencji, przywitanie
10:00Bartłomiej Taurogiński, Wiedzieć i nie wiedzieć jednocześnie… Czyli o filozofii dialektycznej w psychoterapii.
Koncepcja zakładająca obecność dwóch przeciwstawnie działających wobec siebie sił lub tendencji pojawia się w obszarze psychoterapii w wielu miejscach i na wiele sposobów. Za przykład takich par mogą posłużyć Kleinowska dobra i zła pierś, Freudowski konflikt edypalny czy Yalomowski lęk życia i lęk śmierci. Do refleksji nad takimi zjawiskami w psychoterapii użyteczna jest Heglowska metoda dialektyczna, która zakłada czynienie kroków na przód w drodze syntezy przeciwieństw i wyłaniania nowej jakości. Ujmując rzecz w skrócie: myślenie dialektyczne jest trzecią opcją obok myślenia uniwersalistycznego („istnieje prawda absolutna i ostateczny porządek”) i relatywistycznego („prawda jest tylko w oku patrzącego”) i zakłada, że prawda i porządek ewoluują i rozwijają się w czasie. Takim sposobem refleksji można zatem objąć psychoterapeutę w procesie psychoterapeutycznym i jego pozycję epistemologiczną. Wystąpienie będzie się zatem koncentrować wokół problematyki wiedzenia i niewiedzenia w psychoterapii oraz dialektycznego spojrzenia na ten dylemat. Będzie również okazją do przedstawienia użyteczności założeń terapii dialektyczno-behawioralnej w praktyce psychoterapeuty rodzinnego.
10:45dyskusja, prowadzenie Bernadetta Janusz
11:15przerwa kawowa
11:45Anna Tanalska-DulębaKiedy nie wiem co powiedzieć…  
Kiedy nie wiem, co powiedzieć… zwracam się do innych uczestników sesji: do pacjenta, członków rodziny, do mojej koterapeutki…
Oprócz „nie wiem, co powiedzieć” w terapii mam do czynienia z wieloma innymi niewiedzeniami. Nie wiem, co się dzieje; nie wiem, co przeżywa mój interlokutor; nie rozumiem. Ale czy muszę?
O wiele więcej nie wiem, niż wiem.
W swoim wystąpieniu podzielę się refleksjami na temat tego, co to znaczy wiedzieć, a co – nie wiedzieć w sytuacji terapeutycznej. I jaki jest związek wiedzy/niewiedzy z zaufaniem do samej siebie i do pacjentów. Spróbuję pokazać, jak ze wspólnego niewiedzenia wyłaniają się rozwiązania. W miarę możności posłużę się przykładami z własnej praktyki. 
12:30dyskusja, prowadzenie Bogdan de Barbaro
13:00przerwa lunchowa
13:45Wojciech Drath, Jak-ości niewiedzenia, czyli psychoterapia w galarecie. 12 odpowiedzi na „głupie” pytania.
Dawno temu, w galaktyce ciągłych szkoleń, dręczony pogłębiającym się w poczuciem niewystarczalności mojej wiedzy, postanowiłem napisać doktorat o niewiedzeniu w psychoterapii. Dwanaścioro bardzo doświadczonych psychoterapeutów z czterech nurtów teoretycznych zgodziło się poważnie o tym porozmawiać. Powstała panorama „kraju niewiedzenia” – fenomenologiczna mapa doświadczeń terapeutów w relacji z niewiedzeniem.
Moje wystąpienie będzie podróżą palcem po tej mapie. Podążaniem za podróżnikami, którzy od lat spotykają się z owym „dzikim zwierzem” i byli gotowi podzielić się doświadczeniem. Opowiem o sposobach polowania na niewiedzenie i unikania pożarcia przezeń, o różnych gatunkach, działaniach, sygnałach niewiedzenia oraz sposobach oswajania i zaprzęgania go do pracy. Słowem o tym, JAK różnie można nie wiedzieć w psychoterapii, a zwłaszcza w terapii rodzin.
14:30dyskusja, prowadzenie Magdalena Pozarzycka-Szwed
15:00podsumowanie konferencji, prof. Bogdan de Barbaro
15:30zakończenie