SEMINARIUM DLA SUPERWIZORÓW-APLIKANTÓW
TERAPIA RODZIN I TERAPIA PAR W NURCIE SYSTEMOWYM
Seminarium otrzymało atestację zarządów Sekcji Naukowej Psychoterapii i Sekcji Naukowej Terapii Rodzin jako seminarium przygotowujące do certyfikatu superwizora Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. PTP wynaga zrealizowania 160 godzin seminariów. Udział w naszym seminarium pozwala zaliczyć 40 godzin.
Szczegółowy opis wymogów do uzyskania certyfikatu superwizora Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego
Terminy najbliższej edycji
31 maja – 1 czerwca 2025 r., prowadzi Bernadetta Janusz,
21-22 czerwca 2025 r., prowadzi Bogdan de Barbaro.
Dwie części seminarium są integralną całością, nie można realizować ich osobno.
Kryteria przyjęcia uczestników
Ukończenie wcześniejszego szkolenia do certyfikatu PTP, w którym był realizowany moduł systemowy w wymiarze przynajmniej 250 godzin .
Przynajmniej trzy lata pracy jako terapeuta rodzin i par po uzyskaniu Certyfikatu Terapeuty PTP.
Po uzyskaniu certyfikatu psychoterapeuty poddawanie swojej pracy terapeutycznej z parami i rodzinami superwizji: przynajmniej 30 godzin superwizji indywidualnej oraz przynajmniej 30 godzin superwizji grupowej.
Konieczność podjęcia superwizji terapii rodzin lub terapii par (w roli superwizora) przed rozpoczęciem seminarium.
Cele szkolenia
Przygotowanie aplikantów do prowadzenia superwizji terapii rodzin, jak również superwizji konsultacji rodzinnych, prowadzonych zarówno w instytucji (np. oddział psychiatryczny) jak również w ośrodkach ambulatoryjnych, prywatnej praktyce.
Program szkolenia
Specyfika superwizji w podejściu systemowym- superwizja na żywo.
Superwizowanie sprzężeń zwrotnych w procesie terapii rodzin i terapii par.
Uwzględnianie przekazów transgeneracyjnych w procesie superwizji.
Uwzględnianie różnych „pięter systemu” w superwizji rodziny z pacjentem identyfikowanym.
Zespół reflektujący, jako metoda superwizji systemowej.
Forma zajęć
Sześć dni zajęć (realizowanych w formie dwóch trzydniowych zjazdów lub 6 kolejnych dni) trwające łącznie 60 godzin szkolenia. Każdy zjazd będzie zawierał:
- Zajęcia teoretyczne: omawianie i dyskusje literatury dotyczącej superwizji systemowej terapii rodzin ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień wymienionych w programie seminarium. Literatura może być w j. angielskim.
- Sesję superwizyjną, w czasie której uczestnicy seminarium będą wzajemnie superwizować procesy prowadzonej przez siebie terapii rodzin. Proces ten następnie zostanie poddany dyskusji w całej grupie superwizyjnej z odniesieniem do teorii terapii rodzin.
- Sesję superwizyjną, w trakcie której prowadzący szkolenie będą superwizować prowadzone przez aplikantów superwizje terapii rodzin z ich praktyki klinicznej (superwizja superwizji).
Każdy uczestnik szkolenia będzie zobowiązany jeden raz być w roli superwizora terapii rodziny lub pary prowadzonej przez innego uczestnika seminarium i dwa razy prezentować superwizję z własnej praktyki klinicznej.
Jak przygotować się do zajęć?
Proszę przeczytać zaproponowane na dane zajęcia lektury i przygotować się do dyskusji (teksty będziemy wysyłać mejlem osobom przyjętym na seminarium).
Każdy uczestnik powinien przygotować:
– prowadzoną przez siebie psychoterapię rodziny lub pary do superwizowania na seminarium (wskazane jest zaprezentowanie genogramu) oraz
– opis prowadzonej przez siebie superwizji.
W seminarium bierze udział 8 uczestników.
Osoby prowadzące szkolenie
Prof. dr hab. Bogdan de Barbaro, kierownik szkolenia.
Profesor doktor habilitowany nauk medycznych, specjalista psychiatrii, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Dr Bernadetta Janusz
Doktor nauk humanistycznych w zakresie psychologii i etnologii. Absolwent kierunku psychologii Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1997 roku oraz kierunku etnologii Wydziału Historycznego w 2001 roku. Specjalista psycholog kliniczny. Certyfikowany psychoterapeuta i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Formularz zgłoszenia na seminarium
Pytania, wątpliwości, sugestie proszę wysyłać mejlem na adres: fundacja@naszlaku.org
lub telefonicznie: 517 286 961 (w godzinach 9-15).