
Prof. dr hab. nauk med. Bogdan de Barbaro, psychiatra, psychoterapeuta i superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Wieloletni kierownik Zakładu Terapii Rodzin CM UJ. Nauczyciel psychoterapii i superwizji. Członek Rady Fundacji Rozwoju Terapii Rodzin Na Szlaku, kierownik naukowy szkoleń z obszaru psychoterapii. Autor wielu publikacji. Szczególnie polecamy:
Pacjent w swojej rodzinie. Wydawnictwo Springer Verlag, 1997.
Swoją drogą, Bogdan de Barbaro w rozmowie z Justyną Dąbrowską, wyd. Agora 2024.
Psychoterapia między wiedzeniem a niewiedzeniem (red. wspólnie z Wojciechem Drathem), Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2022.
Konteksty psychiatrii (red), Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2014.
Chrząstowski Sz., de Barbaro B. Postmodernistyczne inspiracje w psychoterapii”. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2011.
Postmodernistyczna wizja integracji. W: Grzesiuk L., Suszek H. (red.), Psychoterapia. Integracja. Wyd. Psychologii i Kultury ENETEIA, Warszawa 2010, 207-216.
Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 1999.

Magdalena Pozarzycka-Szwed
Psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka i superwizorka psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Od ponad piętnastu lat zajmuje się terapią par i rodzin, zdobywając doświadczenie psychoterapii w różnych kontekstach: klinicznym (Ambulatorium Terapii Rodzin Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie pod kierunkiem prof. Barbary Józefik), społecznym (Krakowski Instytut Psychoterapii, pod kierunkiem Ryszarda Izdebskiego i Michała Czerskiego), edukacyjnym (zespół terapii rodzin przy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 3 w Krakowie) oraz prywatnym (Fundacja Rozwoju Terapii Rodzin Na Szlaku, własny gabinet). Jest wieloletnią nauczycielką psychoterapii na kursach całościowych do certyfikatu psychoterapeuty oraz kursie doskonalącym z terapii rodzin i par w Fundacji Rozwoju Terapii Rodzin Na Szlaku. Przez dziesięć lat współpracowała także z kierunkiem Psychologia w warszawskiej SWPS w zakresie terapii systemowej. Z Fundacją Rozwoju Terapii Rodzin Na Szlaku związana jest od początku jej istnienia, a od pięciu lat kieruje zespołem terapeutycznym i pełni funkcję wiceprezeski zarządu. Od wielu lat jej zainteresowania kliniczne koncentrują się na pracy z parami i rodzinami w kryzysie związanym z rozstawaniem, eksplorując różne wymiary tego doświadczenia. Szczególną uwagę poświęca także koncepcji koluzji, którą pasjonuje się zarówno w praktyce klinicznej, jak i w szkoleniach. Chętnie szkoli, prowadzi warsztaty i dyskusje, rozwijając myślenie o tej koncepcji. Ustawicznie rozwija swoje kompetencje w zakresie psychoanalitycznej terapii par i rodzin, uczestnicząc w szkoleniach w Polsce i za granicą. Obecnie bierze udział w zaawansowanym szkoleniu w zakresie terapii par pod kierunkiem Mary Morgan i Stanleya Ruszczyńskiego oraz w wybranych szkoleniach i superwizji w Contemporary Psychoanalytic Couple Psychotherapy Program w Nowym Jorku.

Prof. dr hab. Katarzyna Schier jest psychologiem, przez trzydzieści lat pracowała na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła pięcioletnie podyplomowe studia z psychoterapii dzieci i młodzieży w Heidelbergu, w Niemczech. Jest psychoanalityczką i psychoterapeutką psychoanalityczną. Obszary zainteresowań naukowych: mechanizmy rządzące psychoterapią, geneza chorób psychosomatycznych, tematyka rozwoju i zaburzeń obrazu ciała oraz analiza ukrytych form przemocy w rodzinie. Aktualnie jest członkinią Laboratorium Badań nad Traumą przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką kilku książek, m.in. Dorosłe dzieci. Psychologiczna problematyka odwrócenia ról w rodzinie (Scholar) oraz (red.) Samotne ciało. Doświadczanie cielesności przez dzieci i ich rodziców (Scholar).

Katarzyna Ślęzak. Psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka i superwizorka-aplikantka Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Specjalistka psychoterapii dzieci i młodzieży. Certyfikowana terapeutka i specjalistka terapii środowiskowej PTP. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w prowadzeniu terapii indywidualnej i grupowej dzieci, młodzieży i dorosłych oraz terapii rodzin i par.
Doświadczenie zawodowe zdobywała w Krakowskim Instytucie Psychoterapii, Przychodni Psychoterapii Dzieci i Młodzieży, a także w specjalistycznej Placówce Wsparcia Dziennego w Gminie Kościelisko oraz Ośrodku Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Zakopanem. Od kilkunastu lat pracuje też w prywatnej praktyce w zespole „Psychoterapeuci.org”. Współzałożycielka i członkini zarządu Krakowskiej Fundacji Psychoterapii i Rozwoju “Dom Terapii”, gdzie organizuje nowe miejsca terapeutycznego wsparcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także par i rodzin w Krakowie i Małopolsce, w oparciu o środki europejskie, samorządowe i NFZ. Kieruje zespołem terapeutycznym w Centrum dla Rodzin w Krakowie.
Naukowo zajmowała się obserwacją przymierza terapeutycznego, stylami przywiązania i następstwami traumy. Od kilku lat uczy psychoterapii w ramach kursów podyplomowych i szkoleń specjalizacyjnych, współpracowała także z Instytutem Psychologii Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Superwizuje osoby indywidualne oraz zespoły – procesy psychoterapii dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym prowadzone w Ośrodkach Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży, placówkach komercyjnych, oświatowych i NFZ, a także pracę Opiniodawczych Zespołów Sądowych Specjalistów. Dzieli się także swoim doświadczeniem w trakcie wystąpień konferencyjnych i w publikacjach naukowych.