Od 17 listopada przyjmujemy zapisy na listę rezerwową.
Współczesna teoria przywiązania w praktyce psychoterapeutycznej. Model DMM tj. Dynamic-Maturational Model.
Zapraszamy psychoterapeutów na trzydniowy kurs dotyczący strategii przywiązaniowych w praktyce psychoterapeutycznej.
Celem szkolenia jest zaprezentowanie w jaki sposób jeden z nurtów współczesnej teorii więzi wzbogaca praktykę psychoterapeutyczną. W trakcie szkolenia szczegółowo omówimy i przyjrzymy się Dynamic-Maturational Model of Attachment and Adaptation (DMM; Crittenden, 2016). Model ten opisany jest tutaj: https://familyrelationsinstitute.org (strona w języku angielskim).
Patricia Crittenden, twórczyni modelu DMM (2016), opisała różne strategie przywiązaniowe (a nie wzorce/style przywiązania) kształtujące się w toku rozwoju człowieka. Podział tych strategii bezpośrednio nawiązuje do modelu Mary Ainsworth i jej następców (ABC+D), ale zarazem stanowi jego rozwinięcie. Crittenden (2016) zaproponowała, aby w miejsce szerokich kategorii opisujących wzorce/style przywiązania, posługiwać się w diagnozie i praktyce klinicznej, precyzyjniejszym terminem tj. strategii przywiązaniowych. Znajomość tych strategii umożliwia dogłębne zrozumienie funkcjonowania pacjentów/klientów i tego, czego doświadczają, poprawę precyzyjności interwencji psychoterapeutycznych, a tym samym większą skuteczność w psychoterapii.
W DMM przyjęto założenie (Crittenden i Landini, 2011), że poczucie zagrożenia uruchamia strategie przywiązaniowe (zarówno dziecka, jak i dorosłego), jest adaptacyjne i ma służyć odzyskaniu względnego lub rzeczywistego poczucia bezpieczeństwa z postaciami przywiązaniowymi.
W trakcie szkolenia uczestnicy dowiedzą się, jak można wykorzystać DMM w psychoterapii, przede wszystkim w pracy z osobami dorosłymi, parami i rodzinami. Wspomnimy również o dzieciach w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz niemowlętach. Uczestnicy zapoznają się z narzędziami diagnostycznymi DMM służącymi do analizy strategii przywiązaniowych. Uczestnicy będą również mieli okazję, aby omówić ich własne przypadki w praktyce psychoterapeutycznej oraz poćwiczyć umiejętności praktyczne. Szkolenie będzie obejmowało mini-wykłady, ćwiczenia w grupach, dyskusje oraz elementy pracy własnej.
Podczas kursu nie będziemy zajmowali się formalną diagnozą strategii przywiązaniowych. Nabycie kompetencji diagnostycznych wymaga uczestnictwa w kursach oferowanych przez wyspecjalizowane ośrodki szkoleniowe.
Program kursu
Dzień pierwszy:
– Wprowadzenie: co dotychczas wiemy o przywiązaniu.
– Porównanie modelu ABC+D oraz DMM.
– Główne założenia modelu DMM.
– Zagrożenia i adaptacja do różnego rodzaju zagrożeń.
Dzień drugi:
– Strategie przywiązaniowe w toku rozwoju człowieka.
– Funkcje narracji przywiązaniowych.
– Strategie przywiązaniowe w kontekście problemów psychologicznych wnoszonych przez pacjentów do terapii (wspomnimy również o DMM a DMS).
Dzień trzeci:
– Wykorzystanie modelu DMM we własnej praktyce psychoterapeutycznej: analiza (nie superwizja) przypadków wniesionych przez uczestników z własnej praktyki psychoterapeutycznej.
– Refleksja nad własnymi strategiami przywiązaniami w kontekście relacji z pacjentem oraz obecnymi figurami przywiązaniowymi.
Prowadzący
Kamila Kamińska: eftwithkamila.com
Szymon Chrząstowski: myhabitat.online
Dla kogo jest kurs?
Do uczestnictwa zapraszamy osoby, które praktykują psychoterapię i ukończyły co najmniej dwa lata szkolenia całościowego z psychoterapii. Przewidujemy wstępne rozmowy z chętnymi do udziału w szkoleniu, tak aby poznać ich potrzeby oraz sprawdzić na ile będziemy w stanie na nie odpowiedzieć.
Forma kursu
Kurs będzie realizowany w niewielkiej grupie (maksymalnie 23 osoby).
Dwa pierwsze dni szkolenia będą odbywały się online, na platformie ZOOM.
Trzeci dzień będzie w spotkaniu bezpośrednim w Krakowie w siedzibie Fundacji przy ul. Sienkiewicza 14
Terminy
1 kwietnia (ZOOM): od 9 do 17.30 (z godzinną przerwą obiadową),
2 kwietnia (ZOOM): od 9 do 16.30 (z godzinną przerwą),
20 maja (stacjonarnie): od 9 do 16.30 (z godzinną przerwą).
Literatura
Niestety teoria DMM nie jest opisywana w polskiej literaturze w związku z czym uczestnikom możemy zaproponować wyłącznie artykuły w języku angielskim (dostępne on-line). Podstawowymi książkami (dla chętnych) są:
Baim, C., Morrison, T. (2021). Attachment-based Practice with Adults. Understanding strategies and promoting positive change. Shoreham-by-Sea: Pavilon Publishing.
Crittenden, P.M., (2016). Raising Parents: Attachment, Representation and Treatment. Routlege: London.
Opłaty
Koszt trzech dni szkolenia wynosi 1000 zł.
Po skompletowaniu grupy wystawimy uczestnikom faktury.
Regulamin zwrotów opłat:
W sytuacji rezygnacji z udziału w szkoleniu zwrócimy Państwu opłatę w zależności od terminu rezygnacji:
Do 1 stycznia 2023 r. zwracamy 100% wpłaconej kwoty.
Od 2 stycznia do 14 marca 2023 r. zwracamy 50% wpłaconej kwoty.
Po 14 marca 2023 r. nie dokonujemy zwrotów opłaty.
W sytuacji bardzo nasilonej epidemii, odwołania lotów (oboje Prowadzący przyjeżdżają zza granicy) zastrzegamy sobie prawo zorganizowania także trzeciego dnia szkolenia w formie online.
Zgłoszenia
Aby zgłosić się na szkolenie proszę wypełnić FORMULARZ REJESTRACYJNY
Kontakt
Anna Kazberuk, tel. 517 286 961, fundacja@naszlaku.org